Netflix bekräftar att säsong 2 av UNTAMED nu är i produktion på Hawaii. Eric Bana är tillbaka som ISB-agenten Kyle Turner, den här gången med ett nytt fall i Hawai‘i Volcanoes National Park. I rollistan syns också bland andra Shea Whigham och Kelly Hu. Skaparna utlovar en miljö som pressar huvudpersonen utanför hans komfortzon – långt från säsong 1:s Yosemite.
Ny säsong i ny nationalpark
I den nya säsongen kallas Turner in för att utreda ett mystiskt dödsfall i Hawai‘i Volcanoes National Park. Enligt Netflix blir både lokala spänningar och det aktiva vulkanlandskapet oförutsägbara krafter i berättelsen.
Säsong 1 utspelade sig på Turners hemmamarker i Yosemite. Nu lämnar serien den tryggheten – i linje med hur verkliga utredare inom National Park Service ofta förflyttar sig mellan olika parker. ”Vi vill sätta Kyle på bakfoten och göra honom väldigt obekväm”, säger showrunnern Mark L. Smith till Netflix Tudum. Medskaparna Mark L. Smith och Elle Smith tillägger att de ser fram emot att ”utforska de orörda landskapen och den kulturella identiteten i en helt annan nationalpark”.
Nya och återvändande skådespelare
Eric Bana leder en ensemble som, enligt Netflix och Tudum, blandar välbekanta ansikten med nya motspelare. Klara namn hittills:
- Eric Bana som Agent Kyle Turner
- Shea Whigham som Ray Burkart, affärsman och sörjande far som hamnar i konflikt med Turner under mordutredningen
- Kelly Hu som Awapuhi, uppvuxen på Big Island, tillbaka efter en familjetragedi
- Moon Bloodgood som Layla Hale, varm, självsäker och djupt knuten till Hawaii – hon ser igenom Turners fasad
- Kekoa Kekumano som Marcus Sawada, parkvakt i Hawai‘i Volcanoes som assisterar Turner
- Luciane Buchanan som Ku‘ulei Pana, kriminalare vid Hawaii Police Department med starka lokala band
- Moronai Kanekoa som Ti Hale, stolt hästskötare på familjeranchen vars traditioner utmanas
- Matthew Keoni Sato som Kaden Burkart, Rays son som arbetar i familjeföretaget
- Robbie Magasiva som Lieutenant Ochi, veteran inom Hawaii Police och Panas chef
- Myra Molloy som Addy Hale, yngst i Hale-familjen och indragen i utredningen
- Branscombe Richmond som Ikua Hale, patriark och ägare till Hale Ranch sedan sex generationer
- Joe Tippett som Casper Kane, en ensamvarg som rör sig obehindrat i vildmarken
Inspelningen i Hawaii är igång
Produktionen pågår nu på O‘ahu och Hawaiiön (Big Island), bekräftar Netflix. En traditionell hawaiiansk välsignelse hölls förra veckan för att markera inspelningsstarten. Säsongen omfattar sex avsnitt på cirka en timme vardera och produceras av Warner Bros. Television i samarbete med John Wells Productions och fler bolag. Mark L. Smith och Elle Smith återvänder som showrunners.

Premiär på Netflix
Något premiärdatum för säsong 2 har ännu inte meddelats. Första säsongen släpptes den 17 juli 2025 och gick direkt in som etta på Netflix globala topp 10. Den låg kvar i topp 10 i sju veckor och blev den tredje mest sedda titeln på plattformen under andra halvan av 2025, med 92,8 miljoner visningar, enligt Netflix egen engagemangsrapport.
Foton: Netflix