Disney har släppt den officiella trailern till Dragon Striker, en ny animerad serie som blandar europeisk fantasy med tydliga animeinfluenser. Berättelsen följer en underdog på en elitskola där magi möter tävlingsspel. Med en hel säsong klar vid start och ett omfattande originalsoundtrack siktar serien på både fantasy- och animepubliken på streaming.
Här är Disneys officiella trailer till Dragon Striker.
Premiär och visning
Alla 11 avsnitt har premiär 9 juni på Disney XD, och blir tillgängliga för streaming dagen därpå på Disney+ och Hulu, enligt Disney. En serie kortfilmer som introducerar seriens värld publiceras från 13 maj på Disney+, Disney XD och på YouTube-kanalen Disney Channel Animation.
Handling
I en värld där sport och magi möts upptäcker lantpojken Key en exceptionell förmåga som antyder att han kan vara den mytomspunna Dragon Striker. På elitskolan Kal Asterock slår han sig ihop med målvakten Ssyelle i ett nytt, hungrigt lag som vill utmana skolans mästare. Samtidigt brottas Key med den rasande draken inom sig, Ssyelle försöker hålla laget samman, och tillsammans nystar de upp mörka hemligheter och ett uråldrigt hot.
Medverkande och musik
Röster
- Akshay Kumar – Key
- Rebecca LaChance – Ssyelle
- Yeukayi Ushe – Milo
- Waylon Jacobs – Odward
- Evanna Lynch – Ameline
Musik
- Kompositör: Kevin Penkin (Made in Abyss, Star Wars: Visions). Musiken spelades in i Japan med en 80-mannaorkester.
- Signaturmelodi: Power of the Dragon, skriven och producerad av Cash Callaway, framförd av Sarah West.
- Eftertextlåt: The Very End, skriven och framförd av Kieran Rhodes.
Produktion
Dragon Striker produceras av franska La Chouette Compagnie i samarbete med Disney Television Animation. Den kreativa ledningen utgörs av Sylvain Dos Santos (medskapare/exekutiv producent), Charles Lefebvre (medskapare/regi) och Paul McKeown (manuschef), med erfarenhet från äventyrsanimation i Frankrike, Japan och USA.