Amazon överväger att väcka liv i realityserien The Apprentice, enligt Wall Street Journal. I interna samtal ska Donald Trump Jr. ha nämnts som möjlig programledare. Samtidigt betonar Amazon att inget projekt är igång.
Projektets status
Enligt Wall Street Journal pågår tidiga diskussioner om en återstart av The Apprentice, serien som ursprungligen leddes av Donald Trump. Källor uppger att Trumpfamiljen ännu inte har kontaktats. En Amazon-talesperson säger till The Hollywood Reporter att samtalen är på ett förberedande, internt stadium: ”Programmet är inte under aktiv utveckling, och all rapportering om detaljer eller potentiella programledare är spekulativ.”
Rättigheter och bakgrund
The Apprentice sändes i 14 säsonger mellan 2004 och 2015 på NBC och följde deltagare som tävlade om ett jobb hos Donald Trump. Serien producerades av Trump Productions och Mark Burnett Productions. MGM köpte Mark Burnetts bolag 2014, och efter att Amazon förvärvat MGM samägs rättigheterna till The Apprentice av Amazon och Trump Productions.
Möjlig programledare
Donald Trump Jr. har enligt WSJ:s källor nämnts internt som ett möjligt namn att leda en reboot. Inga erbjudanden ska dock ha framförts, och Amazon betonar att inga beslut är fattade.
Ekonomi och tidigare samarbeten
Enligt finansiella handlingar som granskats av The Hollywood Reporter genererar The Apprentice fortfarande årliga royaltyintäkter till Donald Trump i sexsiffriga belopp, mellan 100 000 och 1 000 000 dollar under 2024. Värdet på själva rättigheten anges som ”inte lätt fastställbart”. THR rapporterar också att Amazon MGM tidigare har samarbetat med Trumpfamiljen genom att förvärva dokumentären Melania för 40 miljoner dollar och lägga ytterligare 35 miljoner dollar på global marknadsföring. Filmen har hittills spelat in 16,6 miljoner dollar efter en öppning på 7,2 miljoner i januari.
Foto: Gage Skidmore/CC BY-SA 2.0